İnsan demek ne kadar kolay geliyor, değil mi insana! O kadar kolay olmaması lazım. Yeryüzünün halifesini söylerken. Evet yanlış duymadınız, yeryüzünün halifesi. Öyle dedi Allah, meleklerine. “Ben yeryüzünde kendime bir halife yaratacağım” derken bunu vurguluyordu. Evet biz, yeryüzünün halifesiyiz, peki bunu kaçımız biliyoruz! Birçoğumuz bir halife, efendi olduğumuzu bilmiyoruz. Belki sokaktaki herhangi birisine: “Kardeşim! Sen yeryüzünün halifesisin, nedir bu halin” derseniz size; “Bu adam deli mi ne” diyecek!

Evet! Ne olduğumuzu, kim olduğumuzu bilmiyoruz! Unuttuk, unutturulduk…

Unutmak bu kadar kolay mı? Kim olduğumuzu, ne olduğumuzu, vazifemizi bilmeden yaşamak. Bir memur, başbakan veya herhangi bir görevli vazifesini yapmasa veya eksik yapsa, şikayet ederiz, kınarız; belki işten atarız. Peki biz, yeryüzünün halifesi, biz ne olacağız. Yeryüzünün halifesi, bütün canlıların efendisi, olan biz insan.

Bu kadar kişi vazifesini yapmasa ya da eksik yapsa karşılığını buluyor da, biz yeryüzünün halifesi bizim durumumuz ne olacak. Bütün varlıklar kendi yaptıkları ibadetlerini, bize “Sen bizim halifemizsin, bunu en iyi şekilde sen Allah’a sunabilirsin” demiyorlar mı bize.

Bunların hakkını, hesabını nasıl vereceğiz. Bunca yıl bu vazifeyi yerine getirmedik, şimdi ne yapacağız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir