Sabırlı olmak, belki dilde kolay ama kalpte zor birşey. Hepimiz, sıkıntı çeken bazı kimseleri görünce sabırlı ol deriz ama bu sıkıntıyı çeken kendimiz olunca sabrı unuturuz ve bize de sabırlı ol denince tersleriz, aldırış etmeyiz veya bu sıkıntı senin başına gelmedi onun için sabırlı ol demek sana kolaydır gibi tepkiler veririz.

Evet sabırlı ol demek kolay ama bunu yaşamak zordur ve erdemlik isteyen, kendini ispatlamış olgun insanın işidir. Zaten olgun insanında Allah katında yerinin ne olduğu bellidir. Öyle demiyor mu Allah:
“Kimin, bedenine, evladına veya malına bir musibet gelir, o da güzel sabrederse, Kıyamette ona hesap sormaya hayâ ederim”[Hakim]

Ama nerede biz ve sabır. Bizden çoook uzakta olan birşey. Bizöyle bir mahlukuz ki, kendi nefsimizi bile eleştirmekten aciziz. Bize bir bela, musibet geldiği zaman zarar ve karını düşünmeden, hemen duygusallığa kabılırız, sinirleniriz, darılırız ama getiri ve götürülerini hiç düşünmeyiz. Daha sonra da o durum zararımıza sonuç verdiğinde: “Ya Rabbi suçumuz neydi, niye bu böyle oldu” diye, o musibetin sonucundaki duygusal tavrımız başkla bir sıkıntıyı doğuruyor.

Halbuki sabretsek sıkıntılara, hem güzellikler netice verecek, bizi olgunlaştıracak belki de cenneti netice verecek.

Evet bir Allah dostunun dediği gibi:
“Sabretmek, en büyük erdemdliktir. Sabretmesini bilirsen, erdemli olmasını da bilirsin!

Sabır hazinedir
Sabretmek, kurtuluşa, başarıya sebep olan güzel huydur. Sabır, Peygamberlerin hasletlerindendir. Bunun için atalarımız, (Sabır, acı ise de meyvesi tatlıdır), (Sabır selamettir), (Sabırla koruk helva olur) demişlerdir. Belalara sabretmek, kurtuluşa sebeptir.

SabırAllah’ı tanıyan ve sevenlerin huyudur öyledemiyor mu imam:
“Acıya sabredip uğradığı felaketi gizlemesi ve kimseye şikayet etmemesi, kişinin Allahü teâlâyı iyi tanımış olmasındandır”[İ.Gazali]

Aslında anlatılacak öyle güzellikler varki; ama nefsimiz gözlerimizi kör etmiş, her işin hayır ve güzellik yönünü değil; şer ve kötü yönünü görüyor ve düşünüyoruz.

“Güzel bakan, güzel görür. Güzel gören, güzel düşünür. Güzel düşünen, hayatından lezzet alır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir