İman, ne kadar güzel birşey; hele ondan tat almak tarif edilemez birşey. Öyle demiyor mu o büyük Üstad: “İman, insanı insan eder; belki insanı sultan eder…” Ama bunu anlamak, yani imandan tat almak çok önemli. Tabi bu kolay birşey değil.
İlk başta bütün kuralları, şeytani duygu ve arzuları, nefsin isteklerini yıkacaksın ve iman edeceksin. Daha sonra imanını mertebe mertebe kuvvetlendireceksin. Ne mutlu imandan hissesi olanlara…
Tabiki; insanların imandan aldığı lezzet ve kar sadece bu dünya ile sınırlı olmayacaktır ve imandan nasibi olmayanların da. Öyle buyurmuyor mu Allah(cc):
“Allah, iman sahiplerinin Velî’sidir; onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. Küfre sapanlara gelince, onların dostları tâğuttur ki, kendilerini nurdan karanlıklara çıkarır. Bunlar cehennemin dostlarıdır. Orada sürekli kalacaklardır onlar.”(Bakara-257)

İman dedik, nasib dedik, hisse dedik… Peki bizim de bu imandan tat almamız nasıl olacak Bunu da Efendimiz(sas)’den öğrenelim:

“Şu üç şeyi kendinde bulunduran îmanın tadını alır: Allah ve Resûlünü herşeyden fazla seven. Bir kulu, başka bir maksatla değil de, sadece Allah için seven. Allah tarafından küfürden kurtarıldıktan sonra, tekrar küfre dönmeyi ateşe atılmak kadar çirkin ve korkunç gören.”
Enes radıyallahu anh. Buhârî.

“Kendisinde şu üç şey bulunan kişi, hem sevabı hak etmiş, hem de îmanını tamamlamıştır: Dünyada yaşadığı güzel bir ahlâk, kendisini Allahın yasaklarından uzaklaştıran verâ ve cahilin cehlinden alıkoyan olgunluk.”
Enes radıyallahu anh. Bezzâr.

“Allah için seven, Allah için nefret eden, Allah için veren, Allah için tutumlu olan, îmanını tamamlamıştır.”
Ebû Ümâme radıyallahu anh. Ebû Dâvud.

Ve daha sayabiliceğimiz elmas değerinde sözler… Bunları da, siz biliyor ve okuyorsunuz kabul ederek size bırakıyorum ve duamızı da ediyoruz:

“Allahümme innî estevdiuke dinî ve imanî. Fahfazhü aleyye fî hayatî ve inde vefatî bade mematî. Birahmetike yâ erhamerrâhimîn.

Yâ Rab, dinimi, imanımı sana emanet ediyorum. Sen hayatımda, hayatımın bitimi ânında ve bitiminden sonra da imanımı muhafaza eyle, kuvvetlendir, rahmetinle himayene al. Sen merhametlilerin merhametlisisin Allah’ım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir