Hepimiz aklımızdan geçiririz “Acaba dünyanın kıyameti ne zaman kopacak?” ve çoğumuz deriz “Keşke kıyametin ne zaman olduğunu bilseydim belki ona göre kendimi ayarlardım” Acaba hiç düşündük mü, bizim için dünyanın kıyametinden önce kendi kıyametimiz önemli. Çünkü bizim kıyametimiz geldikten sonra dünyanın kıyameti bizim için o kadar önemli değil. Ki, kişinin ilk önce kendi kıyametine hazırlanması lazım. Kendimize sormamız lazım, “Biz kendi kıyametimize ne hazırladık ki, dünyanın kıyametini düşünerek onu bekliyor ve ne zaman olacağını öğrenmeyi istiyoruz.

Sahabelerden biri Resul-u Ekrem(sas)’e gelerek: “Ya ResulAllah(sas), kıyamet ne zaman kopacak” diye bir sorusuna, “Sen, kıyamete ne hazırladın?” sorusuyla karşılık bulmuştur.

Bu cevab, sadece o Sahabeye değil; hepimize verilmiş bir cevabdır. Bu ibretlik bir cevabdır. Kişi ilk önce kendi kıyametine hazırlanmalı, her an kıyameti kopacak gibi hazır olmalı. Keşke diyecek duruma gelmeden ve keşkeye ihtiyaç bırakmayacak şekilde tedbirini almalı. Kıyametimiz koptuğunda, Allah(cc) bize, “Ne ile geldin” dediği zaman, “Ya Rabbi, senin rızan ile geldik” diye bilmeliyiz. Yoksa, dilini yutanlardan değil.

Bu yaşadığımız çağ ve teknoloji bize gösterdi ki ecel, büyük-küçük, yaşlı-genç, zengin-fakir dinlemiyor. Kimisi ana karnında, kimizi bebekken, kimisi buluğa ermeden, kimisi gençliğinin en canlı döneminde kimisi yaşlandığı zaman kendi kıyametini yaşıyor. Eğer biz de kendi kıyametimiz için hazırsak, inanın ki o zaman kıyametin ne zaman kopacağı bile artık bizi ilgilendirmeyecektir.

Hz Resulullah(sas)’ın dediği gibi, ölüm gelip, sizi bulmadan ölüme hazır olunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir